Barkod Okuyucu

Barkod Okuyucu Modelleri ve Fiyatları

İçerik Haritası

Barkod okuyucu cihazlar, optik bir ışık kaynağı aracılığıyla etiket üzerinde tarama işlemi yapar. Barkod etiketi üzerinde bulunan çizgilerin şifresi, optik tarayıcının elektronik algoritmaları ile çözülür. Tarayıcı, algıladığı, okuduğu ve çözdüğü veriyi bilgisayar temelli sistem üzerinden saniyeler içinde ilgili birime ulaştırır. Barkod üzerinde bulunan çizgiler, kızılötesi teknolojiyle ve kırmızı bir ışık aracı ile aydınlatılır. Bu durumda siyah çizgiler ışığı içine çekerken beyaz olan yerler ışığı tekrar yansıtır. Yansıyan ışık tarayıcıya girer ve tarayıcı yansıyan bu ışık dalgalanmalarını alarak elektrik darbelerine dönüşmesini sağlar. Elektrik darbelerine dönen akım da çözücü devre tarafından diğer cihazlara ya da bilgisayarlara aktarılır. Karekod okuyucu cihaz işlevinin temeli ışık yansımalarına bağlıdır. Günlük hayatta neredeyse her yerde kullanılan karekod barkod okuyucu en iyisi gibi bir sonuca varmak mümkün olabilir çünkü bu cihazlar çok pratiktir. Etiketler, malları paketleme ve taşıma işinde büyük bir işleve sahiptir. Ürün bilgilerinin elektronik bir sisteme veya yazar kasaya geçirilmesini otomatik hale getirmek için kullanılır. Barkod okuyucu özellikleri markadan markaya değişiklik gösterebilir. Günümüzde stok takibinden reklam içerikli tanıtımlara kadar hemen her sektörde kullanılan bu cihazlar için birçok karekod okuyucu fiyat seçenekleri bulunur. İşletmenizin ihtiyacına uygun ürünleri seçebilmek için çalışma prensiplerini araştırabilir, size hız ve zaman kazandıracak modelleri belirleyebilirsiniz.

Barkod Okuyucu Nasıl Çalışır?

Tedarik ya da satış aşamasında yüksek verimlilik ve uyumluluk sağlayan otomatik barkod okuyucu ürünler, takip ve tanımlama noktasında ciddi bir fonksiyona sahiptir. Günümüzde birden fazla çeşitte barkod okuyucu cihaz bulunur. İhtiyaç duyulan sektör ve o sektöre uygun istekler doğrultusunda, farklı teknolojilerle donatılan barkod okuma aletleri bulunur. Barkod tarayıcılar ve okuyucular, görüntüleri doğru şekilde yakalamak ve ana bilgisayara aktarmak için doğrusal görüntüleme teknikleri kullanır. Lazer ve kızılötesi teknolojisi yardımıyla 2D alan görüntüleme için yüksek performanslı tarama motorları bulunur. Sık karşılaşılan ve her yerde kullanımı kolay olan bu aletler, ışık kaynağı tarafından elde ettiği elektrik akımını bilgisayarın veya bağlı olduğu cihazın anlayabileceği dile dönüştürür. Barkod okuyucu makinesi bunları yaparken, ilk etapta barkod üzerindeki siyah çizgileri ve boşlukları belirler. Aynı şekilde kare barkod okuyucu da üzerinde işlem yaptığı alandaki çubukların ve boşlukların ne anlama geldiğini çözer. Sonrasında okunan barkodları kodlanan bilgisayar verilerine dönüştürür ve verileri sırayla inceleyerek kontroller yapar. Toplanan verilerin güvenliği açısından gerekli kontrolleri yaparken hata durumu tespit ederse, işlenen barkod için datada ayrı bir yer tahsil eder. Her sektörde verimlilik ve kullanışlılık açısından en iyi barkod okuyucu özelliklerini detaylı şekilde inceleyebilir, kullanımı şekilleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Barkod Okuyucu Çeşitleri

İhtiyacınız olan barkod okuyucu tipini belirlemek için ilk önce barkodun okunacağı alan bilinmelidir. Bununla beraber barkodun işleneceği bilgisayar tipi, barkodun ne kadar bilgi içereceği, barkod üzerindeki kodların yazılımı gibi özelliklere dikkat edilir. Sonrasında barkod okuyucu çeşitleri arasından hangisi kullanılacağına karar verilir. Taşınabilir olan kablosuz barkod okuyucu, cepte taşınabilecek kadar küçülebilen çeşitli boyutlarda kullanıma sunulur. Market barkod okuyucu cihazları arasında da kablolu veya kablosuz seçenekler bulunabilir. Daha geniş kullanım alanı olan ve sık tercih edilen cihazlardan olan ekranlı barkod okuyucu çeşitleri, hasar görmüş, kötü biçimde basılmış veya kaplama altında kalan etiketleri okumak için ideal bir seçenek olabilir. Bu tip cihazlar envanter tutan her sektör için uygundur. Günlük hayatta genelde modern süpermarketlerde yaygın olarak kullanılan çok yönlü barkod okuyucu ürünler, aslında lazer tarayıcıların sabit halidir. Diğer cihazlardan farklı olan yönü, barkod üzerine gönderilen ışığın özel açılara sahip olmasıdır. Cihazın karşısında olan ürünün bilgileri her açıdan kolayca elde edilir. Genel olarak bir işletmenin ihtiyacını karşılayacak barkod okuyucu markaları ve çeşitlerine göz atabilirsiniz.

Barkod Okuyucu Kullanım Alanları Nelerdir?

Barkod okuma sistemleri etiketli ürünlerin fiyat ve diğer tüm bilgilerinin barkod okuma cihazına tutularak otomatik bir biçimde bilgilerin ekrana yansımasını sağlar. Bu tip bir ürünü ilk kez satın alıyorsanız, açıklama kısımlarında yazan barkod okuyucu nasıl kullanılır başlıklı metinleri incelemeniz tavsiye edilir. Barkod etiketleri üretimden sevkiyat aşamasına kadar süren birçok farklı alanda kullanılır. Bu cihazlar belirli bir ürünün ve varlığın her alanda kolayca saptanmasını sağlar. Barkod okuyucu kullanımı oldukça kolaydır. Bir ürünün, etiket veya kare kodunu cihaza yaklaştırarak temassız şekilde kolayca okutabilirsiniz. Bunun yanı sıra bir barkod okuyucu ne kadar iyi olursa istenilen verimlilik de o kadar kısa sürede elde edilir. Daha büyük şirketler ve perakende mağazaları, ürünlerini sevk ederken kullandığı taşıma araçlarında ürün barkod okuyucu sistemi ile tanımlar. Kargo firmalarında oldukça sık kullanılan bu cihazlar ile kargonun nerede olduğunu ve hangi aşamalardan geçtiğini bu sayede görmek mümkündür. Sanayi, lojistik, tıp, gıda veya eğitim gibi çok geniş bir alanda endüstriyel barkod okuyucu sistemleri kullanılır. Aynı zamanda günlük elektrik, su ve doğalgaz fatura aboneliklerinde de barkod okuma yöntemleri kullanılır.

Barkod Okuyucu Kullanım Tavsiyeleri

Farklı alanların ihtiyaçlarına göre üretilen bu cihazlar belirli bir hafızaya sahiptir ve istenilen doğrultuda programlanabilir. Kablosuz şekilde kullanılan Bluetooth barkod okuyucu aletleri taşınabilir olması ile kolaylık sağlar. İsteğiniz doğrultusunda hafızada bulunan veriler bilgisayar sistemine sorunsuz şekilde aktarılabilir. Pratik çözüm aracı olan QR kodu okuyucu tipi cihazlar hem ticari faaliyetlerde hem tanıtım etkinliklerinde hem de güvenlik sistemlerinde çözümler sunar. Seyyar bir faaliyette bulunmayan ve sürekli sabit bir alanda yapılan çalışmalar için masaüstü barkod okuyucu ürünleri tercih edilebilir. Lazer barkod okuma cihazları uygun fiyatlı olmasıyla birlikte 3,5 metre mesafe ile 1D doğrusal barkodları okuyabilen tarama cihazlarıdır. İş hayatının her alanında kullanabileceğiniz mini barkod okuyucu kolaylık sağlayan teknolojik bir sistemdir. Bu cihazların kablosuz olduğu gibi kablolu şekilde üretilen USB barkod okuyucu modelleri de bulunur. Kalabalık alışveriş merkezlerinde ve marketlerde hızlı olması adına tercih edilen masa tipi barkod okuyucu aletleri en yaygın görülen modeller arasındadır. Marketlerde ve mağazalarda kasadan geçmesi gereken yüzlerce ürün, bu sistemler sayesinde kısa sürede okutulabilir. İhtiyaç ve isteğinize uygun alet ve ekipmanları araştırırken barkod okuyucu tavsiye ve puanlarını dikkate almanız önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp
Hemen Ata